середа, 1 лютого 2017 р.

Круглий стіл :"Інновації у початковій школі".

Круглий стіл: «Інновації у початковій школі» РМО 4 клас
Вступ.
«Те, що я чую, я забуваю. Те, що я бачу й чую, я трохи пам’ятаю. Те, що я бачу, чую й обговорюю – я розумію. Коли я передаю знання іншим, я стаю майстром.» Конфуцій.
Піраміда ступенів засвоєння інформації: 5% лекція; 10% читання; 20% аудіо-візуальні методи; 30% демонстрація; 50% групові дискусії та обговорення; 70% дидактичні ігри; 90% навчання інших.
Технологія: чіткість, конкретність, діагностичність мети, алгоритмізо- ваність та керованість процесу; незалежність від суб’єктивних чинни- ків; гарантованість досягнення поставленої мети.
Інновація (від грецького «оновлення»): цілеспрямований процес ново -введення; новий підхід до процесу; результат творчого пошуку оригі-нальних, нестандартних рішень різноманітних проблем.
Інноваційні освітні технології: нестандартні уроки; інтерактивні техно- логії; групова навчальна діяльність; колективні справи; проектні техно- логії; комп’ютерно-інформаційні технології.
Нестандартні уроки – уроки зі зміненим способом організації (лекції, турніри, захист ідей, …); із трансформацією стандартних способів ор-ганізації (дослідження, лабораторна робота, …); пов’язані із фантазією (казка, уявна подорож, …); із оригінальною організацією (взаємонавча- ння, …); що імітують певний вид діяльності (екскурсія, …); аналогії певних дій (суд, аукціон, …); із ігровою змагальною основою (КВК, брейн-ринг, …); аналогії з відомими формами діяльності (диспут, кон-  ференція, …).
Інтерактивні технології навчання: технології кооперативного навчання (робота в парах, змінювальні трійки, «карусель», «акваріум»); техноло- гії ситуативного моделювання (ситуативні ігри, рольові ігри, судові слухання); колективно-групові технології («мікрофон», незакінчені ре чення, «мозковий» штурм, «ажурна пилка» (джиг-со), «дерево рі- шень»); дискусійні технології (метод «ПРЕС», займи позицію, дебати, неперервна шкала думок).
Технологія організації групової навчальної діяльності – це форма орга- нізації навчання в малих групах, об’єднаних загальною навчальною ме- тою за опосередкованого керівництва вчителя та співпраці учнів.
Типи проектів: інформаційні, практично-організаційні, пригодницько-  ігрові, дослідницькі, творчі.
Застосування методики КТС у проектній діяльності.
Віра в обдарованість кожної дитини, виявлення її задатків і здібностей, турбота про фізичне та психічне здоров’я школярів – педагогічне кредо кожного вчителя … . В. Сухомлинський.
Дослідницька поведінка учнів побудована на природному прагненні дитини до самостійного вивчення навколишнього світу.
Суттєвою перевагою є самонавчальні вміння  учнів.
Знаю. Хочу знати. Вивчу, виконаю, дізнаюсь.
В ході інноваційної діяльності реалізується ідея особистісно орієнтованого навчання.
Важливим моментом є створення емоційно-позитивного стану дитини в процесі навчання. 
Комп’ютерно-інформаційні технології: техніко-демонстраційні (урізноманітнення джерел інформації, унаочнення); дидактичні техно- логії ( комп’ютер-тренажер, репетитор, асистент, засіб контролю знань учнів, …).
Кожен, хто вміє згуртувати навколо себе людей із різними харак- терами, різними інтересами, може привести їх до успіху і є справжній майстер.
Хороші вчителі створюють хороших учнів. М. Остроградський.
Дитина повсякчас змінюється.
Педагогічна культура вчителя – творча педагогіка повсякденної праці. В. Сухомлинський.
Наша праця – формування людини, і це покладає на нас особливу відповідальність, яку ні з чим не зіставиш. В. Сухомлинський.
Всіма можливими засобами треба запалювати в дітях палке прагнення до знань і навчання. Я.А. Коменський.
Інноваційна діяльність вчителя – один із мотиваційних впливів на свідомість дитини.
Навчання не всім дається легко.
Усунути причини відставання можна лише способом своєчасного формування дієвих мотивів навчання.
Уміє вчити той, хто вчить цікаво, хто викладає так, щоб у душі учня у відповідь зазвучали струни і ні на хвилину не засинала його допитливість. А. Енштейн.

                     Люта Т.О. – керівник РМО вчителів 4-х класів;
           січень 2017 року
Проект, як засіб комплексного підходу до навчання на уроках в початковій школі.
                             Виступ
Навчальні програми для загальноосвітніх навчальних закладів, розроб- лені на основі Державного стандарту початкової загальної освіти, пе- редбачають, що навчально-пізнавальний процес рекомендується базу вати на компетентнісно-орієнтованих завданнях із використанням суча- сних освітніх технологій.
Сучасні педагогічні технології передбачають новий підхід до навчання, виховання та формування особистості учня. Традиційна система освіти недостатньо орієнтована на індивідуальність учня, тому необхідний по- шук нових форм та методів. 
Метод проектів у наш час уважається технологією ХХІ століття, адже дає змогу ефективно формувати в учнів ключові компетентності: вмі- ння вчитися, інформаційно-комунікативну, загальнокультурну, здоро- в’язбережувальну, громадянську, соціальну; дає можливість залучати до науково-дослідної та пошукової діяльності, створювати додаткову мотивацію до навчання, а також, вже у ранньому віці, найбільш повно визначати та розвивати інтелектуальні та творчі здібності дитини.
Метою навчального проектування є створення педагогом таких умов під час освітнього процесу, за яких його результатом є індивідуальний досвід проектної діяльності учня, частина його само- і взаємонавчання. Робота над проектом – це практика особистісно орієнтованого навча- ння в процесі праці учня на основі його вільного вибору, з урахуванням його інтересів.
Учні відпрацьовують повний цикл пізнавальних дій: сприймають мате- ріал, осмислюють, запам’ятовують, вправляються у застосуванні знань на практиці. Конкретні способи запам’ятовування підкріплені викорис- танням наочних посібників, застосуванням алгоритмів, пам’яток, опор- них схем, таблиць. Вправи поділені на пробні, тренувальні, творчі. Ко- жна дитина зацікавлена у власній роботі та досягненні якнайвищого ре-  зультату колективної діяльності.
Робота над проектом вчить дитину вчитися – виконує головне завдання початкової школи; розвиває гнучкість розуму, логічність думки, роз-   судливість, здатність прогнозувати певні ситуації наперед.   
Науково-педагогічні принципи, на основі яких здійснюється інновацій-          
                                                    1 
на діяльність, узгоджується із загальними педагогічними принципами та віддзеркалюють  рівень розвитку та напрями становлення сучасної освіти.
Слово «проект» європейськими мовами було запозичене з латини й оз- начає «викинутий уперед», « той, що висувається», «той, хто впадає в очі». Згодом проект починають розглядати, як ідею, за якою суб’єкт може і має право розпоряджатися власними думками.
Метод проектів (від грецької – шлях дослідження) – це система навча- ння, у процесі якої учні здобувають шляхи планування і виконання практичних завдань (проектів), які поступово ускладнюються.
Метод проектів – спосіб, що дає змогу ефективно спланувати дослідже- ння, конструкторську розробку, управління для того, щоб досягти резу- льтату в оптимальний спосіб. Для успішної реалізації здійснюється практична діяльність, що припускає досягнення поставленої мети. Проект реалізації дослідження не є проектом, а залишається дослідже- нням, зокрема організованим проектним методом.
Метод проектів відомий у світовій педагогіці з кінця ХІХ – початку ХХ століття як метод проблем. Він пов’язувався з їдеями гуманістичного спрямування у філософії і освіті, розробленими американським філосо- фом і педагогом Дж. Дьюї, а також його учнем В,Х, Кілпатріком.
Класифікація навчальних проектів: 
«Проекти ігор» - дитячі заняття (ігри, танки, інсценізації, …), що мали на меті участь у ігровій діяльності. 
«Екскурсійні проекти» - спрямовані на вивчення дітьми питань чи проблем, пов’язаних з природою і суспільним життям. 
«Оповідні проекти» - участь у яких давала можливість учням отри мувати задоволення від розповіді різноманітної форми – усної, пись- мової, вокальної (пісня), художньої (картина), музичної (гра на му-  зичних інструментах) та інше.
«Конструктивні проекти» - передбачали виготовлення конкретного, корисного продукту (годівниці для пташок, клітки для кролів, …).
В проектній діяльності ефективно застосовується методика КТС. Методика колективних творчих справ відрізняється від решти ви- ховних заходів відкритістю щодо постановки виховних завдань і шляхів їх розв’язання. Колективну діяльність проектують на основі конкретної справи, розв’язання якої є процесом спільного творчого пошуку, кращих рішень життєво важливих завдань.
В епоху, коли особистість стоїть на першому місці, як в соціальному
                                                    2 
так і в навчальному просторі необхідно створити сприятливі умови для її реалізації. Передбачається, що освітній процес у школі пови- нен бути спрямований на досягнення такого рівня освіченості учнів, який був би достатній для самостійного творчого вирішення світо- оглядних проблем теоретичного, або прикладного характеру. Досяг- нення цієї мети пов’язується з організацією навчальної діяльності, що має колективну, дослідницьку, проектну спрямованість.
Тільки за 2015–2016 навчальний рік, впроваджуючи ці методи робо- ти, в класному колективі було реалізовано 8 проектів:
«Рум’яні щічки»
«Лікарські рослини на варті здоров’я людини»
«Допомога птахам взимку»
«Видатні українці»
«Пити чи не пити солодкі газовані напої? – Ось у чому питання.»
«Красиво писати – себе поважати»
«Стежинами славетних подвигів українців»
«Про наших прадіду сів та прабабусь»
В цьому, 2016-2017 навчальному році, вже реалізовано  7 проектів   ( в другому семестрі планується ще 3):
«Український сувенір»
«Бережи здоров’я змалечку»
«Поради від Василя Олександровича Сухомлинського»
«Явища природи»
«Життя без насильства»
«Годівничка»
«Сонце світить для всіх однаково»
Найбільш вагомими за минулі навчальні роки були такі проекти, як:
«Петрівщина – рідний край»
«Великий український кристалічний щит»
«Кіровоградщина»
«Клумба»
«Чарівна вода»
«Про гідність»
Для підвищення якості проектної діяльності я використовую такі прийоми педагогічної техніки: 
ставлю привабливу мету;
прагну здивувати дітей;
доповнюю реальну ситуацію фантастичною;
                                         3
вводжу в теоретичний матеріал практичне завдання, користь 
вирішення якого очевидна для дітей;
передбачаю неповне розкриття теми, запропонувавши дітям поставити доцільні запитання;
забороняю сварити за невдалі запитання;
залучаю дітей до складання серії контрольних запитань до вивче- ного матеріалу;
обговорюю домашні завдання;
диференціюю навчальний матеріал та домашні завдання;
найкращих учнів заохочую виконанням особливо складних зав-  дань;
використовую стратегію «Знаю. Хочу знати. Вивчу, виконаю, ді- знаюсь»;
переконую всіх учнів у їх високих здібностях, талановитості.
Всі проекти були презентовані перед батьками учнів, на шкіль- них та районних конкурсах, перед учнівськими колективами кла- су, школи, на сторінках шкільної газети «Добрик» та районної га- зети «Трудова слава»; журналів «Початкове навчання та вихова- ння», «Початкова школа». Чотири з них отримали І місця – «Ве- ликий український кристалічний щит» (Всеукраїнський конкурс в межах журналу «Початкове навчання та виховання»), «Пити чи не пити солодкі газовані напої? – Ось у чому питання.», «Стежи- нами славетних подвигів українців» та «Сонце світить для всіх однаково» (районні конкурси науково-дослідницької роботи)
Особливості проектної діяльності у початковій школі: врахування вікових і психофізіологічних особливостей дітей (не- великий життєвий досвід, …); проблема проекту має бути соціа- льно детермінованою та цікавою для молодших школярів; теми обирати із змісту навчальних предметів, або близьких до них га- лузей.
Вимоги до проектної роботи молодших школярів:
Ретельний контроль за виконанням проектних завдань (велика кількість консультацій і спостережень за веденням проектної документації) тому, що як теоретичних, так і практичних знань та вмінь у дітей ще бракує.
Переважно короткотривалість проектів (виключенням є обда- ровані учні, які можуть успішно розробляти і довготривалі проекти).
                                          4
Учитель, на початку проектування, повинен підвести учнів до вибору теми.
Теми учнівських проектів мають бути різноманітними, їх не слід регламентувати та виділяти більш значущі.
У роботі з усім класом слід віддавати перевагу рольовим, ін-  формаційним, творчим завданням.
Для пошукової діяльності слід спочатку залучати дітей з підвищеною навчальною мотивацією, щоб вони зацікавили інших учнів.
У ролі перших проектів варто обирати групові.
Значну увагу приділяти публічній презентації результатів проектної діяльності.
Робота учнів над проектами повинна бути добровільною.
Основні джерела інформації під час обирання тематики прое- кту:
 - програмовий матеріал;
- події у світі;
- місцеві події;
- краєзнавчий матеріал;
-історичні події регіону, в якому живуть діти;
-вирішення комунікативних проблем;
- здоровий спосіб життя.
Етапи роботи над проектом:
Визначення теми, мети, завдань проекту.
Розробка плану діяльності.
Спостереження.
Досліди.
Ведення таблиць спостережень та дослідів.
Висновки.
Рекомендації.
Інформаційна робота.
Презентація.
Аналіз проектної діяльності.
Типологія проектів:
За видом діяльності (дослідницька, пошукова, творча, рольова, прикладна).
За предметно-змістовим напрямом (у межах одного 
                              5
предмета, між предметний, надпредметний).
За характером координування (безпосередній, гнучкий, жорсткий, прихований).
За характером взаємозв’язків (учні одного класу, школи, району, регіону, країни, світу).
За кількістю учасників.
За тривалістю (короткотривалі, середньотривалі та довготривалі).
Сучасна школа повинна допомагати учням відчувати себе впевнено, розвива ти здатність до самоорганізації. Суттєвою перевагою є вміння, які набувають учні під час проектної діяльності, а саме:                                                                           
планувати свою діяльність, попередньо прораховуючи можливі результати;
користуватись різними джерелами інформації;
самостійно збирати й накопичувати проектний матеріал;
аналізувати, співставляти факти, аргументувати свою думку;
приймати рішення;
установлювати контакти;
створювати «кінцевий продукт» (презентацію, брошуру, …);
презентувати створене перед аудиторією;
гідно оцінювати себе та інших;
 діяти за результатами та висновками виконаної роботи для по-  стійного інтелектуального самоудосконалення та суспільної користі.
Прогнозованими сталими результатами проектної діяльності є:
активізація пізнавальної діяльності молодших школярів;
розвиток природних прагнень дітей до самостійного вивчення навколишнього світу;
розвиток навичок пізнавально-дослідницької діяльності учнів;
розвиток лідерських та організаційних і виконавських здібностей дітей;
розвиток ораторських умінь молодших школярів;
формування здатності самостійно творчо опановувати і перебу-довувати нові способи діяльності в будь-якій сфері людського життя;
виховання дружніх стосунків в дитячому колективі;
                                              6
створення учнівського колективу, як засобу самовиховання і становлення кожної особистості дитини;
створення можливостей для особистісного інтелектуального і комунікативного зростання.
Метод проектів є однією з інноваційних педагогічних технологій, що відпо- відає вимогам сучасної педагогіки нового типу гуманістично-інноваційної освіти, коли увага переноситься на процес набуття школярами знань, умінь, навичок, життєвого досвіду, які трансформуються в компетенції. Цей метод є ефективним засобом комплексного підходу до навчання в початковій школі.    Метод проектів дає змогу дитині та вчителеві піднятися на вищий рівень роз- витку і повірити у свої можливості, самоудосконалюватись в начальній і про- сесійній діяльності.
В.О. Сухомлинський висуває низку ідей стосовно творчої педагогічної діяль- ності, таких, як: - творча особистість учителя може і повинна виховувати творця;                - педагогічна праця неможлива без елемента дослідження, удосконалення; - вивчення і аналіз фактів дають змогу бачити у звичайному нове;                    -об’єкт праці вчителя – дитина – повсякчас росте, змінюєть- ся;                        - педагогічна культура вчителя – це творча повсякденна пра ця;                        - індивідуальне читання – джерело інтелектуального багатс- тва вчителя;        - вчитель має здійснювати керівництво мислительними про- цесами дітей.  Всі ці ідеї реалізуються під час проектної діяльності.
«Формування людини – наша праця. І це покладає на нас особливу відповіда-льність, яку ні з чим не зіставиш.»    В.О. Сухомлинський.

                                                              Люта Т.О. – вчитель 4-В класу                       
                                                              Петрівської ЗШ І ступеня

Щасливий той, хто щасливий у себе вдома.

Проблема сімейного насильства на сьогоднішній день є дуже гострою. Ось яке визначення дає Міжнародне товариство із запобігання насильству над дітьми: «Дії дорослого вража ють насильством над дитиною, якщо:                                        - дорослий б’є, лає дитину, або знущається з неї;                                                            -дорослий принизив дитину; образив її за якийсь вчинок;
-дорослий не вислухав дитину;
-батьки не забезпечують реалізації фізичних потреб дитини ( у їжі, одязі, гігієні, медицині, освіті);
-дитиною маніпулюють для розв’язання власних проблем, отримання вигоди;
-дитині прищеплюють шкідливі звички.
Насильство – це не те, що трапляється тільки з іншими. Насильство – це те, що стосується кожного з нас. Що з ним робити? Як розпізнати? Як визначити межу між позитивною енергією та руйнівною силою? Як вберегтися і вберегти близьких нам людей від цього лиха?
Жорстоке ставлення до дитини проявляють у таких формах:                                      * поводження з дітьми, як зі слугами;                                                                                         * жорстокі покарання дітей; поводження з ними, як з підлеглими;                                         * відмова повідомляти про рішення, що стосується опікунства;                                           * погрози: кинути дитину, ізолювати, побити; вчинити з-за неї самогубство.
Бути батьками – це нести свою велич і гордість світу, тому що все в житті починається з сім’ї. Сім’я – святиня людського духу; благородних людських почуттів: кохання, вірності, піклування, родинного тепла й затишку. «Щасливий той, хто щасливий у себе вдома» (Л.М. Толстой)
Без сім’ї немає щастя на землі – говорять на Україні. Сім’я для дитини має бути взірцем людяності, доброти, взаєморозуміння. 
Немає виправдання бездушності, цинізму, агресивності, жорстокості батьків. Щоб не потонути у хвилях негативних емоцій гніву, незадоволеності життям, я закликаю всіх батьків берегти та плекати в собі любов до своїх дітей.
                                                      Пам’ятка батькам:
Пам’ятайте, що першим університетом життя для дитини є та сім’я, у якій вона народилася. Завдання батьків полягає в тому, щоб створити для дітей атмосферу любові, довіри, духовності і комфорту для успішного здорового зростання.
Не дивіться на дитину, як на особисту власність. Ви дали їй фізичне тіло, а душа її належить світові. Сприймайте дитину як особистість – єдину, унікальну й неповторну.
Не висловлюйте частого свого незадоволення, критики – це тільки породжує антагонізм у стосунках дітей і батьків.
Давайте дітям можливість відчувати ваше визнання і схвалення.
Ніколи не намагайтеся запевнити дитину в тому, що вона погана.
Будьте тактовними в стосунках з дітьми.
Давайте приклад емоційного самоконтролю й витримки.
Показуйте приклад позитивних дій і вчинків не тільки на словах, а й в конкретних справах.
Насильство над дітьми – це протиприродний акт, який заборонено законом. Так у Сімейному кодексі констатовано: «Забороняються фізичні покарання дітей батьками та інші види покарань, які принижують людську гідність. Дитина має право на належне батьківське виховання.»
Завжди давайте дитині шанс на право бути кращою.
Пам’ятайте, що в сім’ї дитина пізнає шляхи взаємодії з іншими людьми.
Саме в сім’ї дитина отримує програму свого майбутнього життя.
Хай ваша сім’я буде взірцем людяності, доброти, любові. І тоді ніхто не буде наголошувати вам на правах дитини, бо ви їх не будете порушувати, а обов’язки батьків щодо утримання і виховання дітей будуть сприймати- ся не як обтяжливий тягар, а як органічний прояв батьківської любові до дитини, підтримки в ній людської гідності та самоповаги.
Ось що про насильство думають учні 4-В класу Петрівської ЗШ І ступеня:  
                                                Моя сім҆я без насильства
      Родина без насильства створює нове життя.
      Насильство – це чоловік, який б’є свою жінку. Від цього страждають діти. Слід пам’ятати, що діти завжди наслідують поведінку своїх батьків. Коли діти бачать такі вчинки батьків, то потім вони вчиняють бійки, вживають погані слова, беруть чужі речі. Людина, яка проживає в постійному насильстві, майже завжди має думку про те, щоб скоротити своє життя.
     В моїй родині панує мир і злагода. Мама з татом дуже люблять мене й братика. Заради своїх дітей вони ладні віддати  життя.

Оксана Горністова  - учениця 4-В класу

                                            Роздуми про родину

         Я дуже люблю маму, тата, брата і сестричку. В своїй сім҆ї я щасливий. 
         Нещодавно ми прочитали книгу В. Винниченка «Федько - халамидник». До сліз було шкода хлопчика. Його батьки за тяжкою працею не встигали любити сина. Вони щоденно били та обзивали хлопчика. Це було давно. Мама розповідала мені про родини в яких і зараз батьки знущаються над своїми дітьми. Я щиро співчуваю таким дітям. Впевнений, що кожна дитина мріє якнайбільше часу проводити з батьками. Ми з мамою читаємо разом, з татом граємо у футбол, з Віталею ремонтуємо машини, з Ілоною малюємо. Як я люблю ці години! Інколи я не можу відірватися від планшета, а вже пора вчити уроки. Тоді батьки нагадують мені про мої обов’язки. І я завжди з ними погоджуюсь. Взагалі-то я люблю навчатися. Мені приємно бути слухняним сином , мрію щоб батьки мною пишатися.
       Раджу всім дітям, які не слухаються батьків прочитати оповідання про Федька-халамидника. Діти, будьте слухняними! 
      Бажаю всім дітям на світі мати хороших батьків. Дорослі! Любіть своїх дітей, пишайтеся ними! Життя без насильства створює можливість для щастя!!!

Олександр Поворознюк  – учень 4 -В класу

                                  Сім’я без насильства
        В нашій сім’ї всі поважають один одного.
        Батьки вчать мене не ображати однолітків, а тим паче, слабших і дівчаток. Вони постійно нагадують мені,що слід з повагою ставитися до старших. Я, з розповідей інших дітей знаю, що в деяких сім’ях, дітей б’ють, обзивають, погрожують тим, що позбавлять чогось, найкращого для дитини. Зі мною батьки багато розмовляють, завжди мене вислуховують, дають корисні поради. Мої батьки – найкращі в світі!!!
     Наша сім’я живе без насильства!

Олександр Євтушенко – учень 4-В класу


Любов у долонях

       Сім’я дуже важлива у житті кожної людини. Це лагідні руки мами і тата. Рідна домівка, затишна та безпечна.
      Нажаль родини бувають різними, де часто відбуваються лайки та бійки. Діти, які зростають у таких сім’ях, з дитинства живуть з острахом, часто плачуть, вчиняють бійки. Коли вони стають дорослими, не розуміють простого сімейного щастя, б’ють та ображають своїх дітей. Замість того, щоб виховувати їх з любов’ю. 
     Я щаслива, що зростаю в сімї де панує взаєморозуміння та любов. Де батьківські долоні теплі і ласкаві, вони дарують лише ніжність та любов. Співчуваю дітям, які зростають у сварках та негараздах. Намагаюсь їм допомогти добрим словом, порадою, спілкуванням.
    Дорослі, пам’ятайте: у батьківських долонях – майбутнє дітей!
    В житті людини немає місця насильству.

Поліна Діброва  – учениця 4-В класу

Щаслива дитина
      Кожна людина від народження має батьків.
     Переважна більшість людей створює сім҆ї. В нашій сім҆ї панує мир та злагода. Навіть,  якщо ми з братом галасуємо, сперечаємось, не хочемо прибиратися, батьки нас не б’ють, не обзивають, а все ладиком пояснюють. Я знаю сім҆ї, в яких  моїх однолітків дорослі жорстоко карають, ставлять в куток, ображають. Такі діти і в школі пригнічені, плаксиві, вразливі. Вони не вміють спілкуватися, дружити, відпочивати. Я їм співчуваю, намагаюсь з  ними потоваришувати, допомагаю в усьому.
    Я щаслива,що живу в дружній, хорошій сім҆ї і не потерпаю від насильства близьких мені людей. Я - щаслива дитина.

Ульяна Бугаєнко  – учениця 4-В класу

                                          Моя родина без насильства
           Гарна сім’я побудована на любові, повазі, вірності та прощенні один одного.
           Насильство в сім’ї не можна допускати, бо воно руйнує щасливе життя. Діти наслідують своїх батьків. В гармонійній сім’ї діти ростуть доброзичливими, працьовитими, врівноваженими. Дорослі повинні докладати багато зусиль, щоб життя дітей у родині було безпечним, затишним, без страху перед бійками та залякуванням. Діти, які зростають в доброзичливій атмосфері – успішні діти!
          Моя сім’я живе без насильства. Ми всі любимо та поважаємо один одного. Батьки ставляться до мене з розумінням моїх потреб, ніколи мене не б’ють. Іноді, буває, що сварять, коли я не слухаюсь і не розумію доброго слова. Це вони роблять заради мого блага, тому я на них не серджусь. З часом з’ясовується, що вони праві. Я дуже люблю своїх батьків! Роблю все для того, щоб моя родина мною пишалася.

Владислав Мальцев  – учень 4-В класу
                                               

                                        Про доброту і милосердя
     З раннього дитинства мої батьки привчають мене й брата робити добро людям, допомагати у важку хвилину, бути чутливими до чужого горя.
    В нашій сім’ї всі живуть у любові та взаєморозумінні. Я впевнений, що в будь-яку, найскрутнішу хвилину, знайдуться люди, готові не тільки поспівчувати, а й втішити та допомогти. Мама говорить, що в скарбничці людських сердець зберігаються добрі вчинки та справи, слід тільки вчасно її відчинити. Сьогодні ти комусь допоміг, а завтра допоможуть тобі. Світ не без добрих людей. Творіть добро і світ повернеться до вас успіхом та удачею, а люди будуть завжди вам вдячні.
        Тільки доброта і милосердя зроблять нас гідними людьми.

Микола Скидан – учень 4-В класу

                                               Про взаєморозуміння
      Родина дуже важлива у житті кожної людини. Це найближчі й найрідніші люди, які допомагають нам і люблять нас завжди, якими б ми не були.
      Мені дивно, що багато хто не цінує близьких людей. По телебаченню ми бачимо, як батьки, не розуміючи свою дитину, б’ють та ображають її, замість того, щоб вислухати і щось порадити чи допомогти.
     Я вдячний Богу, що народився в сім’ї, де мене щиро люблять батьки. Звичайно, я не завжди слухняний, проте завжди можу розраховувати на підтримку та розуміння мами й тата.
     Я впевнений, що будь-яку ситуацію в родині можна вирішити шляхом спілкування та порозуміння.
      Мама говорить, що я – майбутнє нашої родини, тому вони з татом докладають всі можливі зусилля, щоб допомогти мені вирости успішним.
       Дорослі, любіть своїх дітей так, як люблять мене мої батьки! Я теж люблю своїх батьків! Вчуся бути слухняним.

Дмитро Худан – учень 4-В класу

                                                            Про милосердя
     Одного разу, взимку, ми всією сім’єю йшли з прогулянки. Було холодно. Я йшов попереду, тихенько наспівуючи улюблену пісню.
     Раптом, на узбіччі, я побачив чоловіка, який лежав на снігу. Він кликав на допомогу. Я швидко погукав тата й маму. Ми підняли його з землі. Виклика- ли швидку допомогу. Чекаючи лікарів, ми підбадьорювали хворого. Потім посадили його в машину швидкої допомоги і пішли додому. Через деякий час ми дізналися, що у нього було хворе серце. Згодом наші сім’ї подружилися.
     З дитинства батьки вчать нас з сестричкою допомагати людям. Наша родина милосердна!!! 

Владислав Блоха – учень 4-В класу

                                                  Мій улюблений світ без насильства
Мій улюблений світ без насильства; без жорстокості болю, зла.
Тут народом, складена пісня містить тільки хороші слова.
Мій улюблений світ без насильства, тут немає страждання й війни.
Тут розквітла калина барвиста і лунають веселі пісні.
Мій улюблений світ – це не казка, а реально щасливе життя;
Бо, звільнивши наш світ від насильства, можна впевнено йти в майбуття!!!

Микола Скидан – учень 4-В класу
                                           
      Бути дітьми – це бути частинкою країни під назвою «Дитинство», коли на устах сміх, а на душі – мир. Це радість пізнання світу, це маленькі і величні відкриття, це істинна любов  батьків і бажання завжди їх радувати.
    Людська жорстокість. ЇЇ ніколи і нічим не можна виправдати. Сьогодні вона трапляється доволі часто. Про це беззаперечно говорять факти: щороку неповнолітні скоюють до 200.000 злочинів, половина з яких – надзвичайно жорстокі. Хто навчив цьому наших дітей, шановні дорослі?
      Батьки вірте в своїх дітей; виховуйте їх з любов’ю та гідністю!  
      Любі, діти! Будьте слухняними!
                                         
                                                    Пам’ятка дітям
Насильство – недопустиме. Ставтеся до всіх з повагою. Не затівайте бійок. Якщо вас силоміць втягують в бійку – пручайтеся, не соромтеся голосно кричати про допомогу.
У сім’ї ви маєте право на любов та повагу і обов’язок бути слухняними.
Всі мають право на захист, тому, якщо вас вдома принижують та ображають – поділіться своїми проблемами з учителем, психологом, соціальним педагогом, зверніться в міліцію.
Не зволікайте, поки погрози перейдуть в знущання.
Ви маєте право висловлювати і відстоювати свою думку. Чітко й однозначно висловлюйте осуд щодо насильницької поведінки взагалі. 
Навчіться розрізняти поняття «добро» і «зло». Бійки, брутальні слова, крадіжки, залякування, приниження, погрози  – це зло. Розуміння, умі- ння вислухати, допомогти, дати добру пораду, захистити, піднести людську гідність – це добро. 
Не втручайтеся в сварки дорослих людей, особливо, коли вони тримають в руках небезпечні предмети. В цьому випадку ваше завдання – залишити місце сварки і покликати на допомогу інших дорослих, які краще знають, як діяти в таких обставинах.
Завжди говоріть «ні» на пропозицію спробувати алкоголь, цигарку,наркотики, все, що здається вам небезпечним для здоров’я. Такі спроби можуть назавжди позбавити вас здоров’я, а, іноді, що трапляється останнім часом все частіше, і життя.
Обережно користуйтеся ІНТЕРНЕТом.
Будьте уважними на уроках. На таких предметах, як основи здоров’я та громадянська освіта («Я у світі») ви можете отримати багато цікавої та життєво необхідної інформації для забезпечення повноцінного гармонійного життя.
Займайтесь самооцінкою своєї діяльності, якщо вони позитивні (хороші оцінки, гуртки, друзі, бадьорий настрій, …) сміливо рухайтесь далі. Якщо щось не виходить, - подумайте, чому так стається. Порадь- теся з батьками,іншими людьми, яким довіряєте.
Вірте у власні сили і успіх. Ви ще тільки починаєте жити – перед вами відкрито багато доріг. Вибір за вами.

Бажаємо родинного щастя і добробуту. Будьте щасливими у себе вдома!
Учні 4-В класу і Люта Т.О.