Тема: Бережи здоров’я з молоду.
Мета: Пропагувати здоровий спосіб життя, розвивати гнучність, логіку,критичність мислення, зв’язне мовлення; удосконалювати комунікативні здібності; формувати навички самооцінки та самоконтролю.
Хід уроку:
І. Організація класу.
ІІ. Читацька розминка.
ІІІ. Актуалізація опорних знань:
Розшифровування анаграм слів: здоров’я, зарядка гігієна фізкультура, спорт, імунітет, звички, загартування, оздоровлення.
Тлумачення розшифрованих слів.
ІV. Усвідомлення змісту:
Сюжетно-рольова гра «У лікаря».
Розгадування кросворду:
Комплекс фізичних вправ, що виконується вранці після сну.
Прозора вода для пиття та умивання.
Звичне положення тіла людини у стані спокою та у русі.
Розпорядок добової діяльності.
Городні плоди, що вживаються, як їжа.
Заходи щодо підвищення опору організму шкідливим впливом за допомогою використання сил природи: Сонця, повітря і води.
Здоровий колір шкіри.
Процес споживання їжі.
ЗАРЯДКА
ВОДА
ПОСТАВА
РЕЖИМ
ОВОЧІ
ЗАГАРТУВАННЯ
РУМ’ЯНЕЦЬ
ХАРЧУВАННЯ
V. Фізкультхвилинка
3) Гра «Сходинки»
КЕГЛІ УСПІХ
ГУДЗИКИ ПРАЦЯ
ДОЗВІЛЛЯ ІГРИ
ОЛІВЕЦЬ ПІГУЛКИ
МОНЕТИ КВІТИ
УРОКИ ДРУЗІ
РУЧКА ДВІР
ПАСТА КОМАХИ
ПРОГУЛЯНКИ
ПРОВИНА
ПРОХАННЯ
4)Стратегія «Крісло автора»
Ессе «Настрій і здоров’я».
VІ. Рефлексія
Гра «Словникова гірка»
Вода
Повітря, Сонце
Ігри, розваги, спорт
Фізкультура, навчання, дозвілля, небезпека
Перевтома, відпочинок, вихідні, канікули, друзі
Оздоровлення, праця, інтелект, подорожі, поїздки, лікар
Небезпека, втрата, обережність, дисципліна, повага, взаємодопомога, краса…
Гра «Докажи словечко»
Якщо хочеш не хворіти - . . .
Якщо хочеш подружитись - . . .
Якщо хочеш добре вчитись - . . .
Якщо хочеш веселитись - . . .
VІІ. Підсумок уроку.
VІІІ. Домашнє завдання: вести здоровий спосіб життя.
Конспект уроку
Образотворче мистецтво
Тема: Елементарне поняття симетричної форми та усвідомлення полі осі симетрії в її побудові. Сніжинки. Асоціативне мислення – комахи, рослини.
Мета: Дати елементарне поняття симетричної форми та ролі осі симетрії в її побудові, розвивати творчі здібності дітей, їх логічне та критичне мислення; удосконалювати навички розрізнення жанрів живопису, асоціативне мовлення другокласників, виховувати позитивні, моральні якості та художньо-естетичні смаки дітей.
Хід уроку:
І. Організація класу.
ІІ. Читацька розминка.
ІІІ. Актуалізація опорних знань:
Повідомлення теми уроку: гра «Лист від сніжинки» - прочитай й розтлумач – монополія, графіка, симетрія (повторення раніше вивченого) – робота за репродукціями картин І.Глазунова та І.Шишкіна «Перший сніг», «Канун Нового року», «На Півночі дикій…»
Формулювання мети уроку: гра «Переплети смужки витинанки»: задоволення, навчання, відпочинок, творчість, насолода. . .
ІV. Усвідомлення змісту:
Вправи на розвиток асоціативного мислення: сніжинка – квітка, метелик, . . .
Ялинка – пелюстка, голка,. . .
Усвідомлення ролі осі симетрії:
Симетрія і монотипія (демонстрація – пісок).
Робота за репродукцією картини С.Далі «Меланхолічні роздуми, про спостереження за лебедями, які перетворюються на слонів.»
Гра «Аукціон» - симетричні форми.
Складання плану роботи.
Вибір шаблонів ( )
Самовизначення варіантів дітьми:
1 в.: Самостійна творча робота дітей без опори на шаблони.
2 в.: Самостійна творча робота дітей з опорою на шаблони.
3 в.: Самостійна творча робота дітей з опорою на шаблони та зразок.
4 в.: Творча робота дітей з опорою на підказку вчителя чи консультанта.
V. Фізкультхвилинка (П.І.Чайковський «Пори року»)
VІ. Рефлексія:
Творча робота дітей.
Робота консультантів.
VІІ. Підсумок уроку:
«Крісло автора» - стратегія (жанр «картини», мета її написання)
Тлумачний словник: натюрморт, портрет, пейзаж; графіка; . . .
Виставка кращих робіт
VІІІ. Домашнє завдання: презентувати творчу роботу в колі сім’ї.
План уроку для учнів:
.
тема
.
І.Глазунов, І.Шишкін?
НА ДА ННЯ НОК А
ПО ВЧА РУ СО Т
НА ПО ДА Е
М
. ?
=
. комахи (анаграма)
.!
1 в. 2 в. 3 в. 4 в.
.
. Конспект уроку розвитку зв’язного мовлення
Тема: Детальний переказ за запитаннями та словником «Куди поспішає струмочок?»
Мета: Вчити дітей давати письмові відповіді на запитання з допомогою словника, будувати зв’язну розповідь; розвивати зв’язне мовлення, орфографічну пильність, логіку та критичність мислення дітей; формувати культуру запису в зошитах, навички колективної творчої роботи, виховувати почуття бережного ставлення до природи.
Хід уроку:
І. Організація класу.
ІІ. Читацька розминка.
ІІІ. Актуалізація опорних знань:
Робота над віршем М.Чуприни:
Лісове джерельце, добре в нього серце.
Всім дає водиці і звірятку й птиці,
Дереву й травиці.
(запитання до кожного речення)
Хвилинка каліграфії: джерельце
ІV. Усвідомлення змісту:
Звуко-буквений аналіз слова : ( - * - -), кущ – 4 зв., зб., 1 гол., 3,2 пригол. (3 тв., 3 глух.), 1 скл. (1 закр.), кущ
Розшифровування анаграми слова струмочок.
Робота над текстом переказу:
читання;
доповнення речень:
Настала тепла весна. Зійшов ясний місяць. Ледве чутно дзюркоче вночі струмочок.;
відповіді на запитання:
Чому людина оберігає джерела?
Про що це оповідання?
Що робив струмочок взимку?
Які зміни відбулися навесні?
Що робив струмочок?
Що зробило сонечко?
Як це вплинуло на струмочок?
Куди він подався?;
заміна висловів за зразком:
Прийшла весна. – Настала весна.
Жив собі струмочок. - . . .
Прокинулись дерева. - . . .
Сонечко припекло. - . . .
Стратегія «Взаємне навчання» - переказ за планом і словником :
План Словник
Яким був Струмочок? веселим, радісним, гомінким. . .
Що робив Струмочок? взимку спав, відпочивав . . .
Хто завітав на землю? весна прийшла, прилинула . . .
Як змінилася природа? дерева, кущі, земля ожили . . .
Як поводив себе Струмочок? спав, не звертав уваги, . . .
Що зробило з ледарем Сонечко? засяяло,припекло, розбудило. . .
Як змінився Струмочок? прокинувся, пробудився, . . .
Хто його чекав? давно, матінка-річка, . . .
V. Фізкультхвилинка.
VІ. Рефлексія:
Словникова робота:
- веселий, весна, дерева, земля, припекло, чекала, сонечко;
- взимку, влітку, навесні, восени;
- сьогодні, навтьоки;
- кущ, дощ;
- його;
- сильніше, тільки;
- матінка – річка.
2) Самостійна диференційована творча робота дітей:
1 варіант – самостійно за планом;
2 варіант – самостійно за планом і словником;
3 варіант – самостійно за планом, словником та індивідуальними картками.
VІІ. Підсумок уроку:
Зачитування переказів.
Словесне малювання за змістом переказу.
VІІІ. Домашнє завдання: намалювати малюнок до переказу.
Конспект уроку позакласного читання 3 клас (4-річна початкова школа)
Тема: П.Л. Треверс. Мері Поппінс.
Мета: Вчити дітей чіткому свідомому художньому переказу, відповідати на запитання, робити висновки, визначати головну думку прочитаного. Розвивати зв’язне мовлення дітей, їх читацькі смаки. Спонукати учнів до постійного інтелектуального удосконалення, читання позакласної літератури. Формувати навички самооцінки та самоконтролю, дисципліну уваги дітей. Виховувати уміння спілкуватися в колективі, бути дисциплінованими, уважними учнями. Розширити коло знань дітей про письменників України, світу.
Хід уроку:
І. Організація класу.
ІІ. Знайомство з дітьми.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Лист дорослим з країни Дитинства.
ІV. Вступна бесіда:
Л.Українка, Р.Кіплінг, Г.Усач, Т.Шевченко, П.Треверс, М.Коцюбинський, О.Грік, О.Пчілка, . . .
Гра «Недосвідчений деригент».
Гра «Запам’ятайко». Малюнки тварин – героїв казки.
V. Актуалізація опорних знань:
1) Розповідь про П.Л.Треверс та її книгу «Мері Поппінс».
2) Розгадування кросворду:
1. В будинку № …, по вулиці Вишневій проживала сім’я Бенксів.
2. Який вітер найбільше підходив для подорожей Мері?
3. Прізвище автора казки «Мері Поппінс».
4. «Мері – дуже достойна особа, в усьому . . .
5. Що купували діти й Мері у місіс Коррі?
6. Як звали дядечка, який почастував всіх смішильним гасом?
7. Як звали найстаршого сина Бенксів?
8. Ім’я друга Ендрю?
9. Ім’я найстаршої доньки Бенксів?
10. Як звали дівчинку, яка не хотіла, щоб у неї виросли зуби, бо тоді вона не розумітиме мови птахів, тварин, рослин?
С І М Н А Д Ц Я Т Ь
З А Х І Д Н И Й
Т Р Е В Е Р С
В З І Р Ц Е В А
П Е Ч И В О
П Е Р У К
М А Й К Л
В І Л Л Е Б І
Д Ж Е Й Н
Б А Р Б А Р А
VІ. Робота над казкою:
Опредмечена метафора: сиділа на шиї, при піднятий настрій, залетіла смішинка, зарубай на носі, шукати свою зірку.
Словесне малювання (Мері, Коррі, Джейн).
Аукціон (герої казки).
Конкурс на краще запитання й відповідь (між рядами).
Турнір розказчиків (ряди).
Гра «Підпиши малюнок».
Підготовка до інспекції (1 в. – в зошитах, 2 в. – дошка з учителем)
Спільне попереднє завдання: сказки з почуттям, подиву, розчаруванням, співчуття, радості.
Інсценізація.
VІІ. Підсумок уроку:
Висновок з прочитаного.
Пам’ятка дорослим.
Підсумок змагання за таблицею.
Мотивоване оцінювання відповідей дітей.
VІІІ. Домашнє завдання : «картина» по змісту казки.
Конспект уроку
Я і Україна
Тема: Символи держави. Гімн. Герб. Прапор.
Мета: Розповісти дітям про символи держави та їх значення в житті громадян; розвивати зв’язне мовлення, логіку, критичність та гучність мислення другокласників; удосконалювати навички роботи за планом уроку, підручником, зошитом з друкованою основою, формувати навички культури спілкування, самооцінки та самоконтролю, виховувати почуття патріотизму, національної гідності.
Хід уроку:
І. Організація класу.
ІІ. Читацька розминка.
ІІІ. Актуалізація опорних знань:
Календар дня – заповнення календаря погоди
Перевірка домашнього завдання – відгадування кросворду, виділення ключового рядка – теми уроку.
Київ, Москва, Париж, Варшава, -
. . . держав.
Ім’я засновника Києва.
Автор слів «Лінощі – це мати всьому дурному: хто що й знав, те забуде, а чого не вміє, того не навчиться» - . . . .
Як називаються поради В.Мономаха дітям?
Ім’я молодшого з трьох братів – засновників Києва.
…, про калину, Україну, тополю.
Ім’я сестри трьох братів – засновників Києва.
ІV. Усвідомлення змісту:
Інформаційно-словникова хвилинка: держава, гімн, прапор, герб, столиця.
Гра «Продовж речення»:
Україна – держава, отчий край, . . .
Столиця - . . .
Прапор - . . .
Герб - . . .
Гімн - . . .
Робота за підручником ст.. 111.
Робота за зошитом з друкованою основою ст.. 47,48
V. Фізкультхвилинка.
5) Стратегія «Підсилена лекція»:
- суверенна незалежна держава;
- робота за картою України (2700 км х 1000 км)1 млн. кв.км.; 49 млн. людей; пішки із заходу на схід – 90 днів (щодня – 30 км);
- вивчення Гімну «Ще не вмерла України» сл. Павла Чубинського, муз. Михайла Вербицького;
- традиції, повага;
- робота за репродукцією картини А.І.Куїнджі «Український степ»;
- Прапор, значення кольорів;
- Герб – ключ до історії народу (Воля);
6) Історико-краєзнавча хвилинка: козак Петрик, рідна Петрівщина.
Проектно-дослідницька діяльність учнів.
В 1963 році Петрове стало селищем міського типу. В центрі його розташоване Іскрівське водосховище, споруджене в 1956 році.
До Дня Перемоги в 1972 році відкрито пам’ятник петрівцям, які загинули на фронтах Великої Вітчизняної війни. Біля підніжжя його горить вічний вогонь.
Петрове – смт, центр району. Розташоване на річці Інгулець.
Про давнє заселення цієї території свідчать кілька курганів ІІ тисячоліття до нашої ери.
Як пам’ятки тих часів навколо селища і досі височать козацькі могили
5. Бекетова, Січова, Стареча.
У 1767 році кошовий атаман Петро Калнишевський наказав одруженим запорожцям залишити свої хутори і поселитися на кордонах полків.
Саме тоді, напевне тут і оселився козак Петрик, від імені якого, як гадають, і пішла назва населеного пункту.
9. Тоді ж були створені слободи Жовта та Зелена.
10. у 1872 році землевласник інженер Поль виявив на південній околиці Петрового поклади графіту і почав їх роз робітку.
11. виявлені поклади залізної руди, що залягали не глибоко, привернули увагу підприємців.
12. Супутником залізної руди – ураном зацікавились пізніше, як сировиною для живлення АЕС.
13.14. Почали працювати шахти для добування графіту і парафіну.
Робота за підручником ст.. 112.
VІ. Рефлексія:
Гра «Аукціон» - символи України (верба, калина, вінок, вишиванка, чорнобривці, тополя, барвінок, шаровари, оселедець, . . .).
Робота за зошитом з друкованою основою ст.. 49.
VІІ. Підсумок уроку:
КТС – герб нашого селища, області, району (порівняння).
Стратегія «Мозаїка» - герб нашого класу.
VІІІ. Домашнє завдання: ст.. 111-112 підручника читати, відповідати на запитання.
Конспект уроку
Математика 3 клас
Тема: Розв’язування прикладів і задач. Вправи на розвиток логічного мислення учнів.
Мета: 1) Закріпити уміння дітей розв’язувати задачі на зведення до одиниці.
2) Розвивати техніку обчислень дітей та логічне мислення учнів.
3) Формувати культуру запису в зошитах.
Хід уроку:
І. Організація класу.
ІІ. Читацька розминка.
ІІІ. Усний рахунок: (таблиці множення і ділення)
(естафета)
ІV. Мотивація навчальної діяльності учнів:
Відгадування ребусів. Хто відгадав – перегортає табличку і читає на зворотній стороні слово.
3 тон РОЗВ’ЯЗУВАТИ
100 Р ВІДГАДУВАТИ
Є ЗМАГАТИСЯ
Хлопчик – Допомагай-ко буде нам допомагати. У хлопчика в кишені – алгоритми, схеми, цікаві завдання.
Незнайко не зміг розв’язати задачі і приклад і може вибратись від Скуперфільда – допоможемо йому?
V. Математичний диктант і хвилинка каліграфії:
- Знайти суму чисел : 129 і 17
- Знайти різницю чисел: 108 і 29
- Знайти добуток чисел: 10 і 7
- Знайти частку чисел: 99 і 3 і т.п.
VІ. Розв’язування прикладів і задач від Скуперфільда:
Скільки грошей зекономив на бідних, на дурних, на Незнайці і т.п.
781 129 Не годував 7 днів
+279 х 7 і т.п. Не платив …. годин
Розв’язування задачі з підручника над якою 3 день думає Незнайко - № 397. Алгоритм хлопчика - Допомагайка.
Складання подібної задачі і розв’язування.
Складання оберненої задачі і розв’язування.
Додаткове завдання Скуперфільда - № 400 – колективне розв’язування.
Складання прямої і обережної задачі і розв’язування їх письмово. Таблиця хлопчика – Допомагайка.
Розв’язування рівнянь Скуперфільда - № 402. Схема хлопчика – Допомагайка.
Фізкультхвилинка. «Крокуємо послідовність і кількість дій».
Вправи на розвиток логіки мислення (хлопчика – Допомагайко)
З яких геометричних фігур складено чоловіків?
Задача. Які двері ведуть до темниці де сидить Незнайко? За кожними дверима задача на розвиток логіки мислення (по рядах)
Суперзавдання Скуперфільда. Задача 403
Складання подібної і оберненої.
Скуперфільд звільняє Незнайку, але той не може заспокоїтись, бо так і не зрозумів, як розв’язати задачу № 404.
Пояснення Незнайкові.
Самостійне диференційоване завдання. З Незнайкою і хлопчиком – Допомагайком.
VІІ. Підсумок уроку:
«Веселий рахунок». Хто рахує швидше Скуперфільда. Незнайко помиляється, заплутує дітей, хлопчик – Допомагайко допомагає. По цікавим квадратом змагання.
Оцінювання відповідей дітей (мотивоване)
VІІІ. Домашнє завдання з.405, пр..406.
Самостійне диференційоване завдання оцінюють діти за спеціальною шкалою.
Конспект уроку
Я і Україна
Тема: Різноманітність природи України.
Мета: Розповісти дітям про різноманітність природи України, пояснити причини переходу та відмінність природних зон. Розвивати логіку мислення, усне мовлення учнів. Формувати навички самостійної роботи з підручником, уміння задавати та відповідати на запитання понукати дітей до читання науково-популярної літератури, систематичних спостережень за змінами в природі, природоохоронної роботи. Виховувати почуття господаря рідної землі.
Обладнання: карта природних зон України, атласи,зошити з природознавства, «картина» - малюнок – колективна творча робота дітей, розрізана на частини, предметні малюнки тварин, рослин, комах – довідник з природознавства.
Хід уроку:
І. Організація класу.
ІІ. Читацька розминка: 1) довідник ст.79-80 – читання;
2)Відповіді на запитання по прочитаному: - площа України (603,7тис.км)
- кількість адміністративних областей України (24)
ІІІ. Календар дня: сьогодні 23 листопада 1999 р., вівторок другий день тижня; похмура, вітряна дощова погода, в порівнянні з 16 листопада стало холодніше на 4º (+ 4º , 0º )
ІV. Перевірка домашнього завдання – турнір знавців ( перше запитання відповідаю чому задає вчитель, ще 2 – діти, по вибору відповідаю чого).
Складання кросворду «ключове слово» за відповідями дітей
Я Р У С
Ч А С Т И Н У
В С Е Ї Д Н І
П І Д Л І С О К
К И Ж І
Розкажу про нашу планету, частину всесвіту
Як змінюються пори роки?
Чому буває день і ніч?
Що ти знаєш про океани?
(Діти задають, кожному відповідаю чому 1 запитання за картою і 1 на визначення: географічна карта, компас, глобус, масштаб, горизонт, рівнодення, гномон, т.п.)
V. Вступне слово вчителя: 1) Ви вже план знаєте, що Земля має кулясту форму, нахилену ось і обертається навколо Сонця. Від цього на її поверхню потрапляє неоднакова кількість сонячного світла й тепла: біля полюсів – менше, на екваторі – більше. Тому природа на Землі різноманітна, з півночі на південь вона змінюється.
Місцевість із своєрідними порами року, погодою, грунтами, формами земної поверхні, рослинним і тваринним світом називають природними зонами. Зони переходять одна в одну поступово.
2) Визначення теми уроку:
1 варіант – розгадує анаграми слів різноманітність природи (знопрнімтаінсьт допирир)
2 варіант – розгадує кросворд
Найвіддаленіша від Сонця планета – (Плутон)
Уявна лінія, що проходить на однаковій відстані від полюсів і поділяє земну кулю на дві однакові півкулі: північну і південну називається… (екватором)
Шлях по якому Земля рухається навколо Сонця називається земною … (орбітою)
Найбільший материк - … (Євразія)
Це сліди = = - -… (їжака)
День осіннього рівнодення – 23 … (вересня)
Найбільший океан - … (Тихий)
ПЛУТОН Перевірка завдань за варіантами.
ЕКВАТОР Колективна творча робота.
ОРБІТА Діти за варіантами працюють, зіб-
ЄВРАЗІЯ давшись за однією з карт.
ІЖАК
ВЕРЕСЕНЬ
ТИХИЙ
Тема: Різноманітність природи України.
VІ. Фізкульхвилинка (чергові):
Хто ж це? Хто ж це? Так стомився. І наліво нахилився. Треба всім нам дружно встати фізкультпаузу почати: сонце спить, небо спить, навіть вітер не шумить. Рано вранці сонце встало і проміння всім послало.
VІІ. Гра «Вгадай колір слова»:
1 ряд : Калина – червона, зелена, біла, ….
2 ряд : Гори – чорні, сірі, смарагдові, ….
3 ряд: Верба – зелена, ….
VІІІ. Робота над новим матеріалом.
Розповідь – бесіда вчителя. Все ви знаєте, що без верби та калини немає України, що рослини були її одвічними символами. Символом чого виступають ще рослини? (калина – краса, вірність, злагода; верба – мрія, кохання, обов’язок). Давайте пограємо в гру «Комплемент – аукціон» (комплементи вербі та калині називають діти за рядами по черзі у формі аукціону)
Робота за картою природних зон (атласи). У північній півкулі виділяють такі природні зони: арктичних пустель (Арктика), тундрова, лісова і степова, пустельна. Найбільша природна зона – лісова. Вона простяглась широкою смугою від заходу до берегів Тихого океану. У Північній частині лісової зони ростуть хвойні ліси. Це – тайга. У південній частині низані й широколисті ліси.
Україна (карта природних зон України) займає досить велику територію. Тому природні зони з півночі на південь поступово змінюються в такому порядку: мішані ліси, лісостеп, степ, південний берег Криму. Окремо сторінкою тут є Кримські гори та Карпати.
Робота над підручником ст..57 (мовчазне читання, відповіді на запитання:
- Що називають природними зонами?
- Чому змінюються природні зони?
Хвилина поезії: - М.Сингаївський. Пісня Землі.
Батьківщини рідної сади
Нахилились цвітом до води.
Кожна гілка – в сонці, у теплі,
Щедро пахне соками землі.
Батьківщини рідної гаї.
Кличуть серце в затінки свої
Зупинись і слухай солов’я,
І відчуй, що це земля твоя.
Робота над художньою мовою вірша: щедро пахне соками землі; кожна гілка в сонці у теплі; Батьківщини рідної гаї кличуть серце в затінки свої; і відчуй, що це земля твоя.
Як поводять себе господарі? (ощадливо, бережно, терпляче, працьовито, наполегливо, вдумливо, ніжно, спокійно, розумно, виважено). Доведіть це на конкретному прикладі. Ми хочемо розвести в наших краях фазанів ( мігруючий, рідкісний птах, корисний своїм м’ясом, яйцями і пір’ям) складіть алгоритм дій господарів:
Література про птаха;
Вивчення фізіологічних особливостей, умов проживання, розмноження;
Температурні умови;
Досвід інших людей;
Підготовка житла їжі;
Навчання фахівців всіх рівнів;
Домовленість (контакти) з більш досвідченими областями;
Придбання пари птахів;
Неухильне виконання складених за час підготовки до справи інструкцій.
Робота в зошитах з природознавства «В гостях у Намалюйка» Конкурс на кращий малюнок – фазан.
Виставка робіт.
Я впевнена, настане час і ви станете справжніми господарями нашої країни …. З-а по від ними.
Відповіді на запитання дітей по розповіді вчителя. Складання «картини» - малюнка з 11 частин.
Запис назв заповідників в зошит з природознавства.
ІХ. Підсумок уроку
Тестування (діти записують знаки «+» чи «-« в залежності від відповіді чи хибності твердження:
В Україні 11 заповідників (+)
Зони переходять одна в орду поступово
В Україні виділяють 2 природні зони (-)
Ми живемо в Євразії (+)
Перший Український заповідник – Поліський (-)
Природні зони змінюються в залежності від пори року (-)
Перший Український заповідник Асканія – Нова (+)
Заснував Асканію – Нову Фельц – Фейн (+)
Найвища форма охорони природи – заповідники (+)
Диференційовані творчі завдання
Гра «Гірка» (визначення теми наступного уроку)
Степ
Ліс,південь
Літо, тепло, суховії
Чорнозем, рівнина, горби, яри
Осінь, тепло, дощі, сонячна, довга
Зима, коротка, холодна, малосніжна, озимина
Весна, рано, різко, грунт, волога, випаровування, вітри
(трави, квіти, бульби, цибулини, кореневища, ранньоквітучі, речовини, поживні
(тварини, менше, жовто-сіре забарвлення, птахи, комахи, Асканія-Нова, Луганський, Український.
Порівняльна характеристика
Лісостеп Степ
Мотивоване оцінювання відповідей дітей.
Х. Домашнє завдання ст.. 57, читання, відповідати на запитання, переказувати прочитане, вести зошити спостережень за погодою.
І справді гарно було на ниві несказанно гарно! Погідне блакитне небо дихало на землю теплом. Половіли жита й вилискувались на сонці. (М.Коцюбинський Харитя).
Конспект уроку
Трудове навчання
Тема: Аплікаційні композиції за власним задумом. Виготовлення закладок для книг.
Мета: Удосконалювати навички роботи з кольоровим папером, картоном, ножицями, пензликом, клеєм; організації робочого місця; розвивати мілкі м’язи рук, творчі здібності, критичність мислення, комунікативні навички; формувати навички самооцінки, самоконтролю та дружні стосунки в дитячому колективі, виховувати почуття взаємоповаги, працьовитість.
Хід уроку:
І. Організація класу.
ІІ. Читацька розминка.
ІІІ. Актуалізація опорних знань:
Повідомлення теми уроку: гра «Словникова гірка» (перший рядок з анаграми):
Закладка
Пам’ять, подарунок
Приємна дрібничка, зручність
Оригінальна, необхідна, корисна, гарна
Знаходити, добирати, виготовляти, занотовувати
Дарувати, пам’ятати, згадувати, використовувати
Радість, увага, повага, творчість, батькам, друзям, …
Формулювання мети уроку:
ТЕХНІКА (правила … безпеки)
ВИТИНАНКА
ВІЗЕРУНОК
ОРНАМЕНТ
РОЗМІЧАННЯ
АПЛІКАЦІЯ
ДИСЦИПЛІНА
МИТЕЦЬ (В.І.Суріков «Взяття снігового містечка»)
ОХАЙНІСТЬ
Розгадуючи кросворд діти паралельно опрацьовують правила техніки безпеки при роботі з ножицями за таблицею; милуються репродукцією картини В.І.Сурікова «Здобуття снігового містечка», орієнтовно визначаючи мотиви аплікації.
ІV. Усвідомлення змісту:
Складання плану – алгоритму роботи.
Повторення правил добору кольорів:
Червоний, оранжевий, жовтий, зелений, блакитний, синій, фіолетовий;
На нейтральному полі (сірому, білому) – червоний, білий, блакитний, чорний.
Білий добре поєднується з усіма кольорами.
Не варто поєднувати чорний та брунатний кольори…
Вибір шаблонів (ялинка, сніговик; сердечко, бант, зірка, місяць; павучок, метелик; …)
Самовизначення варіантів дітьми:
1 в.: самостійне виготовлення закладок, витинанок з аплікаційним оздобленням;
2 в.: самостійне виготовлення закладок – аплікацій;
3 в.: самостійне виготовлення закладок – аплікацій за зразком;
4 в.: виготовлення закладок – аплікацій з допомогою вчителя чи консультанта.
V. Фізкультхвилинка ( П.І.Чайковський. Пори року)
VІ. Рефлексія:
Творча робота дітей.
Робота консультантів.
VІІ. Підсумок уроку:
Стратегія «Крісло автора».
Виставка кращих робіт.
VІІІ. Домашнє завдання: використовувати закладки; подарувати, обмінюватися, тощо.
Я у світі
(інтеграція з природознавством, читанням)
Тема: Твоя країна – Україна і ти - її громадянин
Мета: розширити та уточнити поняття громадянин, право, закон, правопорушення, декларація, обов’язок; удосконалювати навички роботи за підручником, розвивати навички правової свідомості, спонукати до взаєморозуміння, виховувати почуття патріотизму.
Обладнання: Конституція України, карта України, предметні малюнки рослин, картки лото, зошити, підручники, кольорові олівці, планшети, портрет В.О.Сухомлинського, збірка оповідань В.О.Сухомлинського, кольорова крейда,ноутбук.
І. Організація класу.
ІІ. Перевірка д./з.: 1) Турнір знавців:
Що ти знаєш про права дітей в Україні?
Які обов’язки ти виконуєш вдома?
Що таке Конституція України?
Які прислів’я про сім’ю ти знаєш? Розтлумач їх.
2) Міркування дітей, щодо головної думки прочитаного ними оповідання В.О.Сухомлинського «Який слід повинна залишити людина на землі?»
ІІІ. Читацька розминка: В.О.Сухомлинський «Без Батьківщини – немає життя».
IV. Актуалізація опорних знань:
Обмін враженнями про прочитане оповідання.
Бесіда-розповідь «Ми живемо в гарній країні.»
V. Мотивація навчальної діяльності.
Гра «Ключове слово» - громадяни
ОЛЕГ
КАТЕРИНА
СОФІЯ
МИХАЙЛО
ВАЛЕРІЯ
ДАРИНА
ВІКТОРІЯ
ІННА
КИРИЛО
Гра «Тлумачник»
Громадянин – людина, яка належить до сталого населення певної держави, користується правами, виконує обов’язки громадян цієї держави.
Право – система визначених правил поведінки, що встановлюються, гарантуються та охороняються державою з метою упорядкування суспільних відносин.
Правопорушення – суспільно шкідливий, протиправний вчинок, здійснення якого передбачає юридичну відповідальність.
VI. Оголошення теми і мети уроку.
1. Гра «Приборкай слова» (країна, ти, твоя – догори ногами).
2. Гра «Лото»
Твоя країна – Україна і ти її громадянин.
VІI. Усвідомлення змісту
Робота за підручником ст.. 68-69
Гра «Аукціон» - рослинництво, тваринництво, природні родовища
Гра «Запитання – відповідь»
Гра «Назви місцевість»:
Поклади кам’яного вугілля (Донбас, Львів, Волинь)
Поклади бурого вугілля (Кіровоградщина, Черкащина, Житомирщина, Івано-Франковщина, Закарпаття)
Поклади солі (Донбас, Крим, Закарпаття)
Поклади граніту, торфу, мармуру, кварцу (Полісся, Київщина, Житомирщина)
Робота за фізичною картою України.
Гра «Гора життя»
Гра «Чарівний віночок»
Диференційований підхід – Гра «Назви місцевість»
1 варіант – консультанти (помічники вчителя в доборі матеріалів та підготовці всіх груп дітей до посильної участі в грі).
2 варіант – географи (розповіді – ессе про Київщину, Кіровоградщину, Донбас, Львів, Волинь, Черкащину, Житомирщину, Іванофранківщину, Запоріжжя, Крим, Полісся). Готують разом з консультантами (1 варіант)
3 варіант – демонстратори (демонструють названі корисні копалини, називаючи їх)
(В ході уроку 1 варіант – лідери творчих груп дітей).
VІІI. Фізкультхвилинка
Головоломка «Патріоти»
Робота над прислів’ями
Як працюєш так і маєш
Хочеш бути щасливим, не будь лінивим
Без Батьківщини – не має життя
Люби, вивчай, оберігай свій рідний край
Римування: держава, земля, країна, сторона, край, мирний, любий, мила, рідна Україна, наш, чудовий
Розв’язування прогностичних задач «Що буде, якщо…»
Кожен посадить по дереву…
Кожен викине сміття в річку… і т.п.
Гра «Задумай вчинок»
Стратегія «Крісло автора»
Гра «Слово – магніт»
держава вітчизна рідна успішна
Батьківщина Україна мила
привітна хлібо-сольна
люба весела щедра найдорожча
Гра «Дерево успіху»
Рубрика «Степові лицарі»
ІХ. Рефлексія:
Робота в зошитах ст..16
Гра- передбачення «Мрії про Україну»
Х. Підсумок уроку:
Робота над віршем В.Лінник «Є безліч країв, де ми ще не бували»
Мотиваційне оцінювання відповідей дітей.
ХІ. Д./з. : ст. 68-69 підручника читати, відповідати на запитання, переказувати;
* намалювати малюнок за темою уроку
* скласти сенкан – п’ятирядок «Громадянин»
Я у світі
Тема: Перевірна робота за темою «Правила життя в суспільстві». Узагальнюючий підсумковий урок.
Мета: Узагальнити та перевірити знання дітей з вивченої теми, розвивати творчі здібності та навички самостійної роботи учнів; спонукати до інтелектуального самоудосконалення.
Обладнання: збірка оповідань В.О.Сухомлинського, Конституція України, зошити підручники; оповідання А.Усачова «Ніхто не має права ображати людину».
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Читацька розминка:
Оповідання В.О.Сухомлинського «Мамо, чому на могилі сміття лежить?»
ІІІ. Актуалізація опорних знань:
1) Обмін враженнями про прочитане оповідання.
2) Роботи за віршованими рядками:
Хочеш людиною справжньою стати?
Наші закони навчись поважати.
Навчись їх виконувати завжди і всюди,
Тоді і тебе поважатимуть люди.
ІV. Мотивація навчальної діяльності:
1) Кросворд «Знання»
1. С К Р І З Ь
2. З А К О Н
3. Т А К И Й
4. В Ч И Н О К
5. П О В Е Д І Н К И
6. Г Р О М А Д Я Н И Н
1. Шануй батька й неньку буде тобі . . . гарненько.
2. Конституція – Основний . . . України.
3. Яка сім’я, . . . і я.
4. Правопорушення – суспільно-шкідливий, протиправний . . ., здійснення якого передбачає юридичну відповідальність.
5. Право …. – система визначених правил, що встановлюється, гарантуються та охороняються державою з метою упорядкування суспільних відносин.
6. …. – людина, яка належить до сталого населення певної держави, користується правами, виконує обов’язки громадян цієї держави.
2) Гра «Віднови речення» (Знання за плечима не носити)
V. Оголошення теми і мети уроку:
1) Гра «Тлумачники»
- Знання – найбільший скарб.
- Закон оберігає людину від небезпеки.
2) Вступне слово вчителя.
VІ. Усвідомлення змісту:
1) Стратегія «Мозковий штурм» (робити в парах)
- Хто такий патріот?
2) Гра «Інтелектуальна гірка» (групова робота)
Суспільство
Громадяни. Конституція.
Декларація. Закон. Правопорушення.
Права. Обов’язки. Дорослі. Діти.
Україна. Батьківщина. Держава. Патріот. Народ.
3) Турнір знавців
- Конвенція – це ….
( міжнародна угода з питань прав людини)
Які порушення Закону з боку мачухи щодо Попелюшки згадано у казці Ш.Перро «Попелюшка»?
(примушення до тяжкої праці)
Перелічи права, що має кожна дитина в України.
Перелічи обов’язки батьків по відношенню до своїх дітей.
4) Стратегія «Взаємне навчання» (діти запитують один одного за темою уроку, запитання можна переадресувати; оцінюється взаєморозуміння і остаточна правильна відповідь)
VІІ. Фізкультхвилинка
5) Віночок прислів’їв
6) Рубрика «Найцікавіше запитання з підручника»
7) Робота над оповіданням А.Усачова «Ніхто не має права ображати людину».
VІІІ. Рефлексія: 1) Диференційована перевірна робота
Варіант 1
Перший рівень
1. Якщо дорослі розмовляють, слід:
а) підслуховувати; б) вдавати, що не чуєш; в) не підслуховувати.
2. Чужий лист потрібно:
а) прочитати;
б) не читати;
в) прочитати і заклеїти у конверт.
3. Вранці вітаються так:
а) доброго вечора; б) доброго ранку; в) доброго дня.
Другий рівень
Основний Закон України – це …
Про що в ньому йдеться?
Третій рівень
Записати, що таке правопорушення.
Четвертий рівень
Пояснити прислів’я: «Моя країна – рідна родина».
Варіант 2
Перший рівень
1. Чужі таємниці:
а) слід берегти; б) розголошують усім; в) розказують не всім.
2. Чужу річ:
а) не можна брати;
б) взяти таким чином, щоб ніхто не бачив;
в) можна взяти, бо вона дуже вам потрібна.
3. Прощаються такими словами:
а) бувайте здорові; б) привіт; в) на все добре.
Другий рівень
Продовжити речення:
«Державними символами України є …»
Третій рівень
Записати професії людей, які є знавцями законів.
Четвертий рівень
Пояснити прислів’я: «Жити – Батьківщині служити».
2) Додаткове завдання (розв’язання прогностичної ситуації: - Юнак зателефонував до міліції і зробив хибне повідомлення про те, що у його однокласника вкрали мобільний телефон. …)
ІХ. Підсумок уроку: 1) Складання та обговорення пам’ятки безпечної поведінки:
Не гуляйте самі і не шукайте собі пригод у небезпечних місцях: на пустирях, будівельних майданчиках, у лісосмугах тощо.
Не чіпайте знайдені предмети, не втручайтеся у справи інших, особливо у сварки та бійки.
Не ходіть вулицями у пізній час.
Будьте обережними, коли заходите до під’їзду. Якщо там темно, то дочекайтеся сусідів.
Не дозволяйте незнайомцям заманити вас у пастку – не вірте обіцянкам, відмовляйтеся від подарунків або запрошень у гості.
Не наближайтеся до п’яних та до людей, які поводяться дивно і можуть бути здатними на небезпечні та непередбачувані дії.
2) Мотивоване оцінювання усної навчальної діяльності дітей на уроці.
Х. Д./з.: ознайомити з пам’яткою безпечної поведінки братів, сестер, друзів.
* намалювати малюнок
* знайти українську народну казку в якій би порушувалось право казкового героя (життя).
Я у світі
Тема: Відповідальність за свої вчинки.
Мета: Формувати уявлення про Декларацію прав дитини, Конституцію; спонукати до опори на свої права в реальному житті, розвивати культуру мовлення, виховувати почуття правової свідомості.
Обладнання: Конституція України, скринька дружніх листів, картки лото, репродукції картин В.Перова «Трійка», М.Ярошенко «Скрізь життя», збірка оповідань В.О.Сухомлинського, зошити, підручники, кольорова крейда.
Хід уроку:
І. Організація класу
ІІ. Перевірка д./з.:
1) Гра «Продовж вислів»
- Ніхто не має права заподіювати … … … (шкоду іншій людині).
- Ніхто не має права брати …, … … (чуже, псувати його).
- ніхто не має права знущатися … … … (з іншої людини).
2) Відтворення діалогів.
ІІІ. Читацька розминка:
Оповідання В.О.Сухомлинського «Гвинтик»
ІV. Актуалізація опорних знань:
1) Обмін враженнями про прочитане оповідання.
2) Рубрика «Скринька дружніх листів»
V. Мотивація навчальної діяльності
1) Гра «Визнач головну думку казки»
2) Гра «Ключове слово»
Фарбований лис
Котик і Півник
Гидке каченя
Попелюшка
Карлсон
Двоє мишенят
Буратіно
Дюймовочка
Пан Коцький
Колобок
Кривенька качечка
Снігова королева
Кіт у чоботях
Принцеса на горошині
Івасик – Телесик
Горобець – Молодець
VІ. Оголошення теми й мети уроку:
1) Гра «Лото» (право, закон, декларація, адвокат)
2) Вступне слово вчителя.
VІІ. Усвідомлення змісту
1) словникова робота: - Конституція – збірка основних законів держави – Конвекція – міжнародна угода.
2) Стратегія «Підсилена лекція»
Людина – найцінніший скарб на землі
Кожна людина – гідна особистість.
250 млн. дітей у світі живуть за рахунок важкої праці, жебрацтва, пограбувань
30 млн. дітей не отримують освіти
Закон про дитинство.
Права дітей.
Обов’язки дітей.
Конституція України.
3) Робота за підручником ст.. 55-57
4) Обговорення ситуацій ( групова робота)
Хлопчик кинув палицю і влучив у дівчинку. …
Дівчинка взяла без дозволу гроші подруги і не повідомила їй про це. …
Дівчинка розказала в класі всім неправду про хлопчика. …
Хлопець поставив товаришеві підніжку. … (Міркування дітей)
VІІІ. Фізкультхвилинка
5) Гра «З’єднай прислів’я
За чужим погонишся стій сміливо
За праве діло хто чесніший
Не плюй у криницю - через нього не перелізеш
Не той правий, хто сильніший, а той будеш пити водицю
Закон не паркан - своє загубиш
6) Робота за репродукціями картин
Василя Перова « Трійка»
Миколи Ярошенка «Скрізь життя»
7) Словесне малювання «Щасливе дитинство»
8) Самодиференціація – дати відповідь на запитання (інд.картини)
1 варіант
1. Що таке правопорушення? -5б.
2. Які порушення закону з боку мачухи щодо Попелюшки згадано у казці Ш.Перро «Попелюшка»? -7б.
2 варіант
1. Що таке правопорушення? : - негативний вчинок;
- сукупність правил поведінки;
- порушення норм поведінки. -5б.
2. Які з перелічених дій можна назвати правопорушеннями:
- крадіжка - жарт
- прогул уроків - крип
- байдужість - запізнення
- вимагання - неправдиве повідомлення про небезпеку
- підніжка
- насмішка - 5б.
3 варіант
1. У якої людини чиста совість:
У тієї, яка дотримується законів
У тієї, яка в цілому дотримується законів, але іноді порушує норми поведінки;
У тієї, що не визнає законів. - 4б.
2. Чи дотримуєшся ти правил поведінки для учнів:
Так, завжди.
Інколи порушую.
Часто порушую.
Ніколи не дотримуюсь. - 4б.
ІХ. Рефлексія: 1) Робота за зошитом – ст.. 16
2) Гра «Тлумачники» Право одного закінчується там, де починається право іншого».
Х. Підсумок уроку: 1) П’ятирядок
Відповідальність
Взаємоповага, виховання
Доброзичлива, чесна, врівноважена
Дізнається, міркує, допомагає, наставляє
Відповідальна людина – авторитетна людина.
2) Мотиваційне оцінювання відповідей дітей.
ХІ. Д./з. : ст.. 57-57 підручника читати, відповідати на запитання
Малюнок за темою уроку
* ессе «Я – відповідальна дитина»
В.Сухомлинський «Без Батьківщини життя –не
життя».
Журавлик народився на березі великого озера. Підріс, полюбив рідну землю. Але наближалася зима. Журавлик пристав до зграї інших журавлів і полетів далеко на південь. Там вічне літо, теплі води, яскраве сонце. У лісах зелені, сині, голубі папуги співають.
А наш Журавлик прилетів, роздивився навколо і засумував. Ніщо його не радує – ні пташині пісні, ні привітне сонце.
Ось одного разу підлетів до Журавлика Голубий Папуга і запитав:
Чого сумуєш? Чом гнізда не мостиш, немовлят не виводиш?
Мовчить Журавлик, нічого не відповідає, тільки на північ поглядає. Раптом насторожився, прислухаючись до чогось. Здалеку долинув журавлиний клич:
Пора в дорогу!
Змахнув Журавлик крилами.
Куди ти летиш? – здивувався Папуга. – Адже там холодно. Поживеш кулька місяців та й знову до нас повернешся. І що там хорошого на твоїй півночі?
А хороше те, що я там народився, - відповів Журавлик. – Там моя Батьківщина. А без Батьківщини життя – не життя.
Сказав це Журавлик і полетів доганяти своїх товаришів.
Є безліч країв, де ми ще не бували,
І безліч людей на планеті живуть,
Усім нам земля дала розум і силу,
Тому її матір’ю люди зовуть,
Погляньте на карту, мої любі діти:
Вона манить око барвистим теплом.
Бо стільки країн, скільки є в полі квітів,
І сонечко всіх обіймає теплом.
Та все ж найдорожча для кожного в світі –
Домівка, де виріс і «мама» сказав.
Той камінь, що мохом століття покритий,
Стежина, де перший свій крок ти ступав.
Де мови навчили тебе золотої,
Країна, де завжди воріття твоє.
І де б не закинула доля вас, діти,
Завжди пам’ятайте коріння своє.
Бо ми – українці, велика родина,
Одна у нас мова і пісня батьків.
І мати у нас є одна – Україна!
Любимо ж усіх українців-братів!
В.Лінник
Згадаймо славних козаків
Що говорить вам «козак» -
Це крилате горде слово?
Чом завжди буває так,
Що світлішає від нього?
Козаки – це вільні люди!
Козаки – безстрашні люди!
Козаки – борці за волю,
За народу щасну долю!
Козак – чесна, смілива людина,
Найдорожча йому – Батьківщина!
Козак – слабкому захисник,
Цінити побратимство звик!
Козак – усім народам друг,
І лицарський у нього дух!
Козак – це той, хто за освіту,
Хто прагне волі і блакитну!
Козак вкраїнську любить мову,
Він завжди здержить своє слово.
Калина (ягідки) – дівоча краса і врода.
Дуб (листя, жолуді) – символ сили.
Верба (гілочка) – символ здоров’я.
Мак (насіння, коробочка з насінням) – захист від злих сил.
Зерно – колосок – багатство.
Лавровий листок – успіх.
Барвінок – символ життя.
Зерна кукурудзи – символ продовження роду.
Часник – захист від нечистої сили.
Цибулина – символ здоров’я.
Квітки безсмертника – символ безсмертя.
Хміль (вусики) – символ безсмертя.
Калина (ягідки) – дівоча краса і врода.
Дуб (листя, жолуді) – символ сили.
Верба (гілочка) – символ здоров’я.
Мак (насіння, коробочка з насінням) – захист від злих сил.
Зерно – колосок – багатство.
Лавровий листок – успіх.
Барвінок – символ життя.
Зерна кукурудзи – символ продовження роду.
Часник – захист від нечистої сили.
Цибулина – символ здоров’я.
Квітки безсмертника – символ безсмертя.
Хміль (вусики) – символ безсмертя.
Український віночок – не просто гарна прикраса для дівчини, а ще й оберіг, талісман. Споконвіку дівчата вплітали у вінок квіти, які мають чарівну силу. Усього в українському вінку обов’язково повинно бути дванадцять квіток, у кожна з них – своєрідний цілитель. Перевагу завжди віддавали деревію. Суцвіття його дрібненьких білих квіточок прикрашали багато вінків. Дрібне насіння цієї рослини вітер розносить у найдальші куточки земля, і скрізь, де б він не ріс, видніють його білосніжні суцвіття. Ось і вплітали дівчата деревій у свої вінки як символ незламності, вічності. Блакитний барвінок – один із найдавніших символів української землі. Узимку відвар із квітів барвінку п’ють від застуди, улітку ними прикрашають святковий хліб, плетуть із барвінку весільні букетики. Цілий рік барвінок служить людям, тому й вважається він символом життя. Безсмертник дарує людям здоров’я, лікує ранки й виразки, сприяє їх кращому загоюванню. Мальва лікує людей від серцевих хвороб. Вона прикрашає український вінок як символ віри, надії та кохання. У відварі любистку і волошок споліскують волосся, купають маленьких дітей. Ці рослини символізують людяність, щирість. Наймолодша у віночку – ромашка. Вона викликає в людях почуття доброти й ніжності. Ромашку вплітають разом із гронами калини й вусиками хмелю, який вважається символом гнучкості й розуму. Крізь віки дійшло до нас таїнство – кольорові стрічки, які вплітають у вінок. Вони також мають свої символи й значення. Першою у віночку, посередині, вплітається світло-коричнева стрічка – символ землі-годувальниці. З обох боків від неї йшли жовті стрічки – як символ сонця, за ними світло-зелені – символ вроди й молодості. Потім блакитна й синя – символ води й неба, що дають силу та здоров’я, далі жовтогаряча – символ хліба, фіолетова – символ мудрості, малинова – символ щиросердності, щирості, рожева – символ достатку.
Плести український віночок – це ціла наука, що спирається на секрети збереження квітів у вінках.
Урок мужності
Любов до Батьківщини і любов до людей
є два швидких потоки, які, об’єднуючись,
утворюють могутню ріку патріотизму.
В.О.Сухомлинський
ТЕМА: Стежинами славетних подвигів українців.
МЕТА: Виховувати почуття патріотизму, громадянської гідності, національ- ної гордості; переконати дітей у нетлінності духовних скарбів народу; розши- рити коло знань учнів про героїчне минуле українців, культурну спадщину народу; розвивати зв’язне мовлення, навички культури спілкування; естетич- ні смаки дітей; спонукати до інтелектуального самоудосконалення, дослідни- цько-пошукової та волонтерської діяльності.
ОБЛАДНАННЯ: відео презентація; мультимедійна дошка, проектор; плакат «Державні символи України», мапа України, дитячі малюнки, твори, вітальні листівки, плакат «9 Травня»; позначки-самоклейки (волошки, зірочки, тюль- пани, маки); друковані картки; планшети; аукційний молоточок; плакат-ма- люнок«Стежини славетних подвигів українців» живі квіти; кольорова крейда.
ХІД УРОКУ:
І. Організація дитячого колективу.
Україна – це небо блакитне, а в тім небі зірки золоті.
Україна - це жовта пшениця і блакитні волошки у ній…
ІІ. Актуалізація опорних знань: 1) Робота за рядками вірша П.Дубіва – асоціація з кольорами Державного прапора України.
2) Робота за плакатом «Державні символи України». 3) Робота за мапою України (полинові поля глибинної чорноземної скиби, яскраві барви весняного українського степу, зажура поліських озер, що чистими очима довірливо дивляться на світ, вікові дуби Чорного лісу, стрункі смереки, що виростають на повен зріст із карпатських верховин) . 4) Рослини – символи України .
5) Гра «Ланцюжок реліквій».
ІІІ. Вступне слово вчителя: Вітаю всіх, хто є щасливим вже за своїм народже- нням, бо народився в такій прекрасній, багатій, славетній країні – УКРАЇНІ.
Тут жили наші діди і прадіди, тут живуть наші батьки, тут корінь роду укра- їнського, що сягає сивої давнини. … (слайд 1)
ІV. Усвідомлення змісту: 1) Розповідь вчителя про багатовікову історію укра- їнського народу, народу-великомученика .
2) Робота за репродукцією картини Казимира По- хвальського «Лірник перед хатою» (1887рік). (слайд 2)
3) Робота за репродукцією картини невідомого ху- дожника «Кобзар» . (слайд 3)
4) Стратегія «Підсилена лекція» Майже кожне столі ття, як свідчать джерела, розпочиналось для українців голодними роками, епідеміями, війнами, чужоземними навалами. (слайд 4)
5) Розповіді дітей про видатних українських козаків і гетьманів: Богдана Хмельницького, Пилипа Орлика, Івана Мазепу, Петра Калнишевського. (слайд 5)
6) Робота за репродукцією картини І.Ю.Рєпіна «Козаки пишуть листа турецькому султану» (слайд 6)
7) Хвилинка здорового козацького сміху.
8) Рубрика «Низка прислів’їв» - робота в групах : Козацькому роду нема переводу. Україна – козацька мати. До булави треба ще й голови . Ми – козацького роду. Після війни завжди буває мир. Наша доля – тільки воля. Слава не поляже, а сама про себе розкаже. (слайд 7)
9) Робота за плакатом-малюнком «Стежини славет- них подвигів українців» (самоклейки- волошки). /Кожна дитина підходить до плакату приклеює волошку, називаючи ту подію, або особу з історії України, яка їй найбільше запам’яталася./
10) Розповідь вчителя про трудові звершення україн ців. До незалежності був тяжкий і тернистий шлях. (слайд 8)
11) Асоціативний кущ «Патріоти» (державна мова, традиції, Конституція, культурні надбання, особисті зусилля для процвітання держави). 12) Історична довідка про ІІ світову війну. (слайд 9,10)
13) Розповіді дітей пропрадідусів, які здобували пере- могу в Великій Вітчизняній війні: Бугаєнка Віктора Олексійовича, Діброву Іллю Даниловича, Задорожнього Олексія Семеновича, Левченка Олександра Кіндратовича, Поворознюка Григорія Трохимовича, Чернієнка Семена Олек- сійовича). 14) Презентація дитячих творів про прадідусів: Баса- раба Василя Яковича, Євенка Михайла Семеновича, Кобилянського Петра Васильовича, Остапенка Івана Івановича, Тимчука Василя Федоровича. (слайд 11, 12) Ці героїчні люди у найскрутніший час для Батьківщини не злякались, пожер- твували собою заради держави, виявили себе, як справжні патріоти.
15) Робота за плакатом-малюнком (самок лейки-зірочки) /Кожна дитина підходить до плакату приклеює зірочку, називаючи ту подію, або особу з історії України, яка їй найбільше запам’яталася./
16) Розповідь дідуся Аріни - Максимчука Олександра Володимировича про війну в Афганістані. (слайд13)
17) Привітання дідуся квітами. (слайд14)
18) Робота за малюнком-плакатом (самок лейки- чорні тюльпани). ). /Кожна дитина підходить до плакату приклеює чорний тюль- пан, називаючи ту подію, або особу з історії України, яка їй найбільше запам’яталася./ 19) Розповідь учасника військових подій в зоні АТО Коцаря Олександра Івановича. (слайд 15,16)
20) Привітання гостя квітами. (слайд 17)
21) Роздуми дітей про себе, як частину українського народу. (слайд 18) 22) Презентація твору Олександра Поворознюка «На- ша доля – тільки воля» (слайд 19)
23) Поради від Поліни Горбанець: Війна – це зло та сльози. Для того, щоб цього не сталося, конфліктуючим сторонам потрібно домовлятися мирним шляхом. (слайд 20)
Слова «Слава Україні – героям слава!» перестали бути просто вітанням. Це віддання шани найкращим людям нашої держави.
24) Робота за малюнком-плакатом (самок лейки-маки)
/Кожна дитина підходить до плакату приклеює мак, називаючи ту подію, або особу з історії України, яка їй найбільше запам’яталася./
25) Рубрика «Урочисті слова вдячності і поваги»: Пам’ятайте через віки, через роки. Пам’ятайте про тих, хто вже не прийде ніколи. Пам’ятайте, не плачте. В горлі стримайте сльози, гіркі сльози… Пам’яті полеглих за нашу свободу, мир і щастя будьте варті! ВІЧНО ВАРТІ!!!
Хлібом і піснею, мрією і віршами, життям і здоров’ям, кожною секундою, кожним подихом, будьте варті пам’яті полеглих за свобо- ду України!!!
У всіх людей одна святиня, куди не глянь, де не спитай.
Рідніша їм своя пустиня, а ніж земний в пустелі рай…
Нема без кореня рослини, а нас людей без Батьківщини! (слайд 21)
26) Розповідь вчителя про Олександра Григоровича Хруля – героя Петрівщини, який загинув в зоні АТО (слайд 22)
27) Хвилина мовчання! (слайд 23)
V. Рефлексія: 1) Тлумачення прислів’їв: Де дружніші, там сильніші.
Гуртом можна й море зорати.
2) Рубрика «Віночок висловів про Україну»: Моя Україна немов веселкова царівна. Україна – це вічна пісня на рідній землі. Україна – це доля, яка випадає раз на віку. Україна для мене, як мати, а маму не вибирають. Україна наша – могутня і сильна держава. Україна – квіту- ча, прекрасна, незалежна країна. Україна – моя Батьківщина! Сонце моє, мої ріки й поля. Україна і вчора, і нині, і завтра – ти доля моя!
VІ. Висновок: Зараз наша держава переживає тяжкі часи і кожен намагається допомогти, внести свій вклад у майбутнє. Ми пам’ятаємо всіх наших героів, шануємо їх, прагнемо бути гідними. Домагаємось цього добрими вчинками, словами, працею.
VІІ. Заключне слово вчителя: Завдяки відвазі та відданості героїв, про яких ми сьогодні говорили, у нас є незалежна держава. Ми не маємо права знехту- вати цим надбанням. Україна багата природними ресурсами, тради- ціями, ремеслами, героїчними, талановитими, працьовитими людьми.
Ви – майбутнє України. Тож своїми знаннями, вчинками, працею примножуйте її досягнення, славте свою Батьківщину!
VІІІ.Підсумок: 1) Скандування: Знаємо! Шануємо! Пам’ятаємо! Прагнемо бути гідними завжди!!!
2) Привітання гостей квітами і саморобними дитячими листів- ками, під пісню В. Вакарчука «Все буде добре».
ЛЮТА Т. О. – вчитель 4-В класу
Петрівської ЗШ І ступеня
Виховний захід про правила дорожнього руху для 4 класу.
Тема: РУХУ ПРАВИЛА ЄДИНІ.
Мета: розширити знання учнів про правила дорожнього руху, дорожні знаки, світлофор та його призначення; розвивати пам’ять, мислення, кмітливість; вчити дітей обережності на вулиці; виховувати навички бережного ставлення до свого здоров’я.
Обладнання: великий макет світлофора, індивідуальні сиг- нальні картки кольорів світлофора; таблиця «Дорожні зна- ки», предметні малюнки-відгадки, картки букв для віднов лення слів з анаграм, сюжетні малюнки.
Хід заходу:
І. Організація дитячого колективу:
Руху правила єдині, слід завжди їх поважати.
Знати їх усі повинні і дорослі, і малята.
ІІ. Основна частина: 1 ведучий: Найдорожчий скарб людини- це її власне здоро- в’я та життя. Незнання , або невміння дотримуватися ПДР може призвести не тільки до ушкодження здоров’я, а й до втрати життя.
Хочу вам повідомити, що, навіть, тисячі років тому вже існували ПДР. Мисливці викладали позначки з гілочок на стежках, щоб повідомити про напрямок пересування. Отже поговоримо сьогодні про правила дорожнього руху, як елемент прогресу суспільства.
2 ведучий: Але спочатку пограємо: 2команди – анаграми слів «світлофорик» і «пішоходик» - назви команд
Гра з вболівальниками «Так чи ні»: І проспекти, і бульвари всі небезпечні в наші дні. Ти проходь по тротуару лиш по правій стороні. (Так) Пустувати тут, де люди і машини рухаються швидко будем залюбки ми? (Ні)
На зелене світло нашого Моргайчика, сміливо ми йдемо? (Так)
Так цікаво можна гратись прямо на дорозі дітям? (Ні)
Знати правила дорожні необхідно знати всім? (Так)
1 ведучий: Дякую, чудово впорались з завданням. А зараз розминка. Відгадуємо загадки: Йде від міста до села, а з місця не зрушить. (Дорога) Підморгне зеленим оком – ми йдемо. Підморгне червоним – стоїмо. (Світлофор)
Не їм я ні вівса, ні сіна – дайте випити бензину. Усіх коней обжену. Довезу куди завгодно, будь-кого наздожену. (Автомобіль)
Маленькі будиночки по місту біжать, а в цих будиночках люди сидять. (Міський транспорт)
2 ведучий: Прекрасно. І це завдання виконали. А зараз приготуйте свої кольорові сигнальні картки. Граємо
Три світла в світлофора є, кожне з них наказ дає.
… світло – шлях відкрито, спокійно рухайтеся, діти.
… світло попереджає, до уваги закликає.
… світло загориться – йти небезпечно, зупиніться!
1 ведучий: Наступний етап змагань – вікторина «Вулицями нашого селища» : - Який рух на наших вулицях – одно чи двосторонній? - Які будинки є в рідному селищі?
Де повинні ходити пішоходи?
Де їздять машини?
Де потрібно переходити проїзну части- ну дороги?
Як правильно переходити проїзну частину дороги?
Де можна гратись?
2 ведучий: Продовжуємо змагання. – Екскурс в минуле.
З появою перших кінних упряжок, виникло безліч проблем. Які?
Які правила дорожнього руху встановили тоді? (правосторонній рух, регулювальники)
Хто ввів офіційні ПДР? (Петро І; указ про покарання за недотримання ПДР)
Коли і де встановили перший світлофор? (в 1924 році в Києві; він мав форму круга зі стрілкою)
1 ведучий: Запрошую вас до гри «Спритний пішохід» ( влу- чати м’ячем в круги світлофора – перехід, коли влучив в зе- лений колір … )
2 ведучий: А зараз ще одна гра «Впізнай дорожній знак»
1 ведучий: Фізкультхвилинка (Зелений – притупування; жовтий – оплески; червоний – тиша)
ІІІ. Підсумки.
ІV. Заключна частина: 1) Нагородження.
2) Привітання.
3) Пісня переможців:
Правила дорожні знать, добре їх запам’ятать вчать у школі – /3 рази/
Як дорогу перейти, бути чемними завжди вчать у школі - /3 рази/
Знаки різнії вивчать і на них завжди зважать
Вчать у школі - /3рази/
Як здоров’я зберегти і уникнути біди вчать у школі - /3 рази/
Репова закличка: Повторюйте всі на світі правила дорожні! Бо без них, ой, люди добрі, прожити не можна!
Люта Т.О. – вчитель 4-В класу
Немає коментарів:
Дописати коментар